niedziela, 12 maja, 2024

Wręczono tytuły Honorowego Obywatela Miasta Jasła

0
Wręczono tytuły Honorowego Obywatela Miasta Jasła
Udostępnij:

Wczoraj w Jasielskim Domu Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której oficjalnie wręczono tytuł „Honorowego Miasta Jasła” trzem zasłużonym osobowościom: Zbigniewowi Skrudlikowi oraz pośmiertnie Juliuszowi Jankiszowi i Zygmuntowi Kachlikowi.

O uhonorowanie trzech wybitnych postaci wnioskowali radni Rady Miejskiej Jasła, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Fundacja imienia profesora Romana Saphiera w Jaśle.

Uroczystość połączona była z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy Miastem, a firmą LOTOS, w sprawie projektu Jasielska liga naukowa z Lotosem.

Więcej na: Młodzi naukowcy z LOTOSEM

W każdej epoce znajdują się pośród obywateli jednostki wybitne, które dzięki osobistemu zaangażowaniu i pasji potrafią realizować założone cele. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła jest dowodem uznania dla takich właśnie osób, które mają trwały i niepowtarzalny wkład w historie, rozwój, znaczenie i sławę naszego miasta. Dzisiaj chcielibyśmy uroczyście wręczyć tytuły Honorowego Obywatela Miasta Jasła trzem wybitnym indywidualnościom. – mówił burmistrz miasta Andrzej Czernecki. Ich osiągnięcia, postawy, stosunek do drugiego człowieka sprawiły, że stali się wybitni. To zwykli, a jednocześnie niezwykli ludzie – dodał.

Pierwszy tytuł otrzymał pośmiertnie Zygmunt Kachlik, prezes jasielskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, za popularyzację wiedzy o Jaśle i jego historii.

Zygmunt Kachlik, urodzony 23 kwietnia 1918 roku w Jaśle, działał w strukturach Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1978 r. został prezesem Koła Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego w Jaśle. Przyczynił się do organizowania wielu patriotycznych uroczystości w środowisku jasielskim. Dzięki niemu w 2005 roku na budynku byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego wzniesiono pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej i innych walczących o niepodległą Polskę. Jako prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pielęgnował tradycje i utrzymywał ścisłe więzi jasielskiego Koła z Dowództwem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, otrzymując w 2006 roku tytuł Honorowego Podhalańczyka. Zmarł 24 października 2010 r. Został pochowany w swojej rodzinnej miejscowości – na Starym Cmentarzu w Jaśle.

Idea Armii Krajowej była codziennością w działaniu śp. Zygmunta Kachlika. Dla krzewienia AK-owskiej zasady, wzmacniania ojczyźnianego patriotyzmu, testamentu organizacji w społecznym przekazie o polskim państwie podziemnym. Zarząd koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle serdecznie pragnie podziękować Radzie Miejskiej i burmistrzowi miasta Jasła za nadanie pośmiertnie tytułu Honorowy Obywatel Miasta Jasła członkowi tej Ak-owskiej organizacji – mówił prezes jasielskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Witold Świdrak.

Medal i akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła odebrał syn śp. Zygmunta Kachlika, Andrzej Kachlik.

Przyznam, że jestem, wzruszony tą chwilą. Ojciec byłby niewątpliwie dumny i szczęśliwy, gdyby sam mógł odebrać ten dowód uznania i zaszczytu. Dziękuję Radzie Miasta za pamięć o dokonaniach mojego ojca – powiedział.

Kolejny tytuł wręczono śp. Juliuszowi Jankiszowi, byłemu dyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, jako wybitnej osobie w dziedzinie nauki i kultury życia społecznego, która przyczyniła się do wzrostu promocji miasta.

Juliusz Jankisz, magister chemii, urodził się w 1946 roku. Po zdaniu matury w Technikum Chemicznym w Tarnowie, rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Angażował się osobiście w obronę uczniów jasielskiego liceum aresztowanych w okresie PRL. W czasopiśmie „Chemia w szkole” regularnie ukazywały się jego publikacje. Współorganizator obchodów 125-lecia Gimnazjum i Liceum w Jaśle oraz 140-lecia LO w Jaśle oraz radny Rady Miejskiej Jasła w latach 1994 – 1998 i członej Zarządu Miasta Jasła. Zmarł w 2008 roku.

Tytuł Honorowy nadaje się osobom, które w wyjątkowy sposób zasłużyły się dla naszego miasta Jasła. Do takich osób bez wątpienia należy śp. Juliusz Jankisz, wybitny nauczyciel chemii i wychowawca młodzieży – mówił Stanisław Mazan, prezes Fundacji imienia profesora Romana Saphiera. Swoją postawą, poczuciem humoru, zaangażowaniem w pracę, zapałem, ale i pokorą wobec nauki wzbudzał pozytywne motywacje uczniów do pracy. Był bardzo lubiany i szanowany przez młodzież, z którą miał świetny kontakt. Z wielkim zaangażowaniem i cierpliwością prowadził zajęcia, zarażał pasją do nauki, eksperymentowania, radością odkrywania. – dodał prezes fundacji.

Tytuł na ręce żony śp. Juliusza Jankisza – Danuty Jankisz, wręczyła przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal.

Jest to dla mnie i dla moich dzieci wyjątkowo wzruszająca chwila. Serdecznie dziękuję wszystkich tym, którzy się przyczynili do tego, bym dzisiaj mogła odebrać ten zasłużony szczytny tytuł dla mojego męża po śmierci. Bardzo dziękuję za to, że została doceniona jego ciężka praca – powiedziała żona śp. Juliusza Jankisza.

Ostatnim z wyróżnionych był Zbigniew Skrudlik, wybitny polski florecista, dwukrotny medalista olimpijski. Do jego osiągnięć należą między innymi: srebrny medal olimpijski w Tokio 1964, brązowy medal w Meksyku 1968, srebrny medal mistrzostw świata w 1965 w Paryżu. Podczas Mistrzostw Świata w Gdańsku zdobył indywidualnie 4. miejsce we florecie. Był również trenerem kadry narodowej florecistów.

Wywiad ze Zbigniewem Skrudlikiem na: Zbigniew Skrudlik – legenda polskiej szermierki

Jeżeli chodzi o mnie, od nikogo tyle się nie nauczyłem do mojej pracy naukowej, co właśnie od sportowców. Oczywiście od dobrych sportowców. Ta determinacja, systematyczność i całkowite oddanie się temu, czemu się poświęciło to jest wzór do naśladowania przez wszystkich. – powiedział Karol Myśliwiec, światowej sławy archeolog egiptolog, który wygłosił przemówienie pochwalne na cześć Skrudlika.

Po zakończeniu swojego przemówienia znakomity florecista, z wyrazami wdzięczności, oddał w ręce burmistrza miasta Andrzeja Czerneckiego jeden ze swoich srebrnych medali olimpijskich.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Radzie Miasta na czele z burmistrzem Andrzejem Czerneckim za nadanie tytułu Honorowy Obywatel Miasta Jasła tym zasłużonym obywatelom. Dziękujemy również serdecznie wnioskodawcom, którzy złożyli prośby o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Pragniemy podziękować radnym Rady Miejskiej Jasła VI kadencji za złożenie wniosku dla Zbigniewa Skrudlika, Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego za złożenie wniosku dla Zygmunta Kachlika i Fundacji imienia profesora Romana Saphiera za złożenie wniosku dla dyrektora Juliusza Jankisza. Dziękuję za wyróżnienie osób tak mocno związanych z I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle – powiedział na zakończenie Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Podczas uroczystości występował chór szkolny Soli Deo z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, który prowadzony jest przy współpracy z parafią św. Stanisława Biskupa Męczennika, a hejnał miasta Jasła odegrał członek Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej Bartosz Suski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości: Honorowy Obywatel Miasta Jasła

Weronika Samborska