Jak narzekanie niszczy twój mózg i jest zaraźliwe

  • poniedziałek, Lut 13 2017
  • Napisane przez  źródło: businessinsider.com.pl
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Jak narzekanie niszczy twój mózg i jest zaraźliwe Foto: Kadr z filmu "Dzień Świra" / materiały prasowe

Badania pokazują, że większość ludzi narzeka raz na minutę w trakcie typowej rozmowy. Narzekanie zaś, chociaż pozwala chwilowo poczuć się lepiej, negatywnie wpływa na nasz mózg, a tym samym pracę i zdrowie - pisze psycholog dr Travis Bradberry, autor bestsellerowej książki "Inteligencja Emocjonalna 2.0" i założyciel TalentSmart, globalnego lidera w dostarczaniu firmom testów i treningów dotyczących inteligencji emocjonalnej.

Jak wyjaśnia Bradberry, mózg uwielbia efektywność i nie chce wykonywać więcej pracy, niż musi. Dlatego, kiedy powtarzamy jakąś czynność, na przykład narzekanie, neurony rozgałęziają się w stronę innych neuronów, by ułatwić przepływ informacji. Dzięki temu w przyszłości powtarzamy daną czynność o wiele łatwiej, czasem nawet możemy sobie nie zdawać z tego sprawy.

Mózg sam programuje się na narzekanie

Bradberry porównuje to do budowy mostu: bez sensu byłoby tworzyć most tymczasowy za każdym razem, kiedy musimy przejść przez rzekę, zdecydowanie lepiej jest zbudować jeden, trwały most. Podobnie działają neurony: zbliżają się do siebie, a im bardziej, tym połączenia między nimi są silniejsze.

Cały artykuł na businessinsider.com.pl

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w zdrowie

Dodaj komentarz

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd