Starzenie mózgu to nieuchronny proces. Można to jednak spowolnić

  • sobota, Gru 09 2017
  • Napisane przez  źródło: Fokus.pl
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Starzenie mózgu to nieuchronny proces. Można to jednak spowolnić Starzenie mózgu to nieuchronny proces. Można to jednak spowolnić

Okazuje się, że mózg 65-letniego mężczyzny może być nawet o 10 proc. mniejszy niż u 50-latka. Uczeni są jednak przekonani, że negatywny wpływ na mózg ma wiele czynników zewnętrznych.

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że starzeje się nasze ciało. Zmiany na skórze, pogorszenie wzroku i słuchu, mniej wydajny metabolizm, obniżona sprawność ogólna – wszystkie te objawy da się na co dzień zaobserwować. Zwykle natomiast nie zauważamy, że czas wpływa także niekorzystnie na nasz mózg. Objawy tego procesu, jak choćby zapominanie dat i faktów, zrzucamy na codzienną gonitwę oraz nadmiar obowiązków.

Neurozamieszanie

No dobrze – powie ktoś – ale jak do rozważań o starzejącym się mózgu człowieka mają się przykłady osób aktywnych do późnej starości? Ba, osiągających w jesieni życia szczyty swoich możliwości intelektualnych?

Przecież, jak wskazuje dr William M. Kler w magazynie „Psychology Today”, Lew Tołstoj nauczył się jeździć na rowerze w wieku 67 lat, Giuseppe Verdi komponował wspaniałe dzieła po osiemdziesiątce, George Bernard Shaw miał ponad 90 lat, kiedy pisał dramaty, a Leopold Stokowski nagrał w tym wieku ponad 20 albumów. Są to oczywiście wspaniałe przykłady i wzorce do naśladowania. Ale dowodzą raczej niezwykłej siły ludzkiego organizmu, a nie tego, że nasz mózg pozostaje wiecznie młody.

Cały artykuł na Fokus.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Opublikowano w zdrowie

Komentarze  

+9 #1 dragoness 2017-12-09 14:07
Mózg należy ćwiczyć, tak jak mięśnie. Stałe przyswajanie nowych informacji powoduje, że tworzymy coraz to nowe szlaki neuronowe. Za taką możliwość permanentnego przyswajania wiedzy dziękuję moim "robaczkom". Codziennie dowiaduję się od nich czegoś nowego.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!