Lem - geniusz i wizjoner

  • piątek, Paź 20 2017
  • Napisane przez  MBP w Jaśle
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Lem - geniusz i wizjoner fot. MBP w Jaśle

16 października 2017 w Dyskusyjnym Klubie Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Wojciecha Orlińskiego „Lem. Życie nie z tej ziemi”.

Ta książka była potrzebna miłośnikom Lema. Choć próba zrozumienia etymologii jego twórczości nie wszystkim może przypaść do gustu.

Geniuszowi trudno jest odnaleźć się w rzeczywistości, tak jak Borisowi Yellnikoff'     owi bohaterowi allenowskiej komedii. Jednak temu zatwardziałemu mizoginowi tak jak i Lemowi udało się znaleźć swoje Barbarę. Orliński uważa, że gdyby nie żona, Lem byłby innym pisarzem. To ona stworzyła mu dom i była buforem między geniuszem męża a rzeczywistością.

Co interesującego wynika z lektury?

Maria Kantor:

Warto zastanowić się nad tym jak wielką zagadką jest drugi człowiek i kto może zgłębić tajemnicę myślenia? co naprawdę dzieje się w kosmosie i co będzie dalej kiedy nastanie koniec świata?

Emilia Polak:

To właśnie wojna wywarła na psychice młodego Lema ogromne piętno. Strach przed aresztowaniem, wywózki do obozów koncentracyjnych, śmierć członków rodziny.

Oto gorzka refleksja Stanisławy Czernik:

Opisując proroczo wynalazki i nowe technologie, które nadejdą, konstatuje gorzko iż zanim przydadzą się ludziom do polepszenia ich bytu, najpierw zostaną użyte do zabijania i sprawniejszego ich unicestwiania. Widzimy, że Lem się nie mylił. Trafnie poznał i opisał człowieka. Istotę zdolną do wszystkiego – genialnych wynalazków, umiejętności przenikania natury, stworzenia wyrafinowanej techniki, kultury i sztuki a jednocześnie najokrutniejszą i bezwzględną bestię, potrafiącą zaprzęgnąć nawet geniusz do czynienia zła.

Tadeusz Hołosyniuk na zakończenie polecił, jego zdaniem ciekawsze lektury: „Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987”, Stanisław Lem, Stanisław Bereś „Tako rzecze... Lem”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Kultura

Komentarze  

-3 #1 dragoness 2017-10-22 10:40
Pisarz, filozof, niedościgły wzór pisarstwa, w USA czczony dziś niemalże jak bóstwo. Philip K. Dick napisał nawet list do FBI, którym udowadnia, że Lem nie istnieje i że to komunistyczny spisek :D http://culture.pl/pl/artykul/philip-k-dick-lem-to-komunistyczny-spisek Paradoksalnie był to jedyny amerykański pisarz s-f, którego Lem cenił. W Polsce niedoceniany z przyczyn prozaicznych; jakiś ministerialny idiota, uczynił lekturą klasy piątej SP jego "Bajki robotów", sugerując się słowem "bajki". Dzieci, za małe, by kunszt docenić, traktowały więc Lema, jak zło konieczne, co niestety przeniosło się na dalsze jego utwory. Szkoda.
Cytować

Dodaj komentarz

NowościOur website is protected by DMC Firewall!