Premiera filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy”

  • wtorek, Lis 28 2017
  • Napisane przez 
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Premiera filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy” fot. TV Obiektyw

W środę, 29 listopada w Parlamencie Europejskim odbędzie się premiera najnowszej produkcji krośnieńskiej Telewizji Obiektyw.

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” to dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Jest już czwartym filmem Bogdana Miszczaka z cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia. Film jest debiutem reżyserskim dziennikarza telewizyjnego Macieja Wójcika.

Prymas Wyszyński aresztowany został w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Władze komunistyczne czterokrotnie zmieniały mu miejsce pobytu, Komańcza kończy ten etap życia Wyszyńskiego (w tej roli Marek Kalita). Zgodnie z zamysłem komunistów tamtejszy klasztor sióstr Nazaretanek miał być miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego. Stało się inaczej, Komańcza była miejscem niezwykłych spotkań duchownego m.in. ze swoim ojcem Stanisławem (Jerzy Trela) oraz Marią Okońską (Aleksandra Popławska), założycielką słynnych „ósemek”. To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swojego życia „Jasnogórskie Ślubu Narodu Polskiego”.

Polska premiera „Jako w niebie, tak i w Komańczy” już 15 grudnia w Krośnie.

TV Obiektyw

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Kultura

Dodaj komentarz

NowościOur website is protected by DMC Firewall!