Witraż – sztuka magii i kontemplacji

  • sobota, Kwi 14 2018
  • Napisane przez 
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Witraż – sztuka magii i kontemplacji fot. MBP w Jaśle

11 kwietnia 2018 r. na spotkaniu Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o sztuce witrażu.

Ponieważ sztuka witrażu cały czas przeżywa swój renesans, warto znać arcydzieła tego rzemiosła. Najważniejsze nazwiska w Polsce to Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Obaj byli mistrzami modernizmu. Mehoffer znany jest doskonale w Szwajcarii, gdzie artysta wykonał witraże w Katedrze Św. Mikołaja z Flüe we Fryburgu w 1895 r. Wyspiański kojarzy się głównie z malarstwem, jednak ten geniusz modernizmu był wspaniałym witrażystą. Wystawa zorganizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie jest tego dowodem. Wspaniałe arcydzieła witrażu można podziwiać w Hiszpanii (Juan Miro, Antonio Gaudi).

Gościem Klubu była Katarzyna Gądek-Smyka. Pasją artystki z Tarnowca jest witraż. Studia artystyczne ukończyła w Krakowie, więc wykształcenie grafika i zamiłowanie do chemii w dużej mierze ułatwiają jej pracę. Metodę wykonywania witrażu opracowała sama. Jak twierdzi – lata eksperymentów doprowadziły ją do zadowalających efektów. Na jej szklanych płytkach goszczą nie tylko anioły i postaci z Biblii, ale także zwierzęta i stylistyka użytkowa.

- Sztuka witrażu jest dla mnie bajką i fantasmagorią. Istotny jest kolor i gra światła, która wzmaga jego magię – powiedziała Katarzyna Gądek-Smyka.

- Na mnie szczególne wrażenie zrobił witraż „Miłosierdzia Bożego”. Wykonany z różnobarwnych szkieł rozpala ogień i wysyła płomień miłości w daleką przestrzeń świata – konstatuje Józefa Trznadel. - Witrażowa sztuka sakralna niewątpliwie zachęca do kontemplacji – stwierdziły zgodnie „Michaliny”.

MBP w Jaśle

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Kultura

Dodaj komentarz

konkres IM podstrona

NowościDMC Firewall is a Joomla Security extension!