Mądrze i do śmiechu

  • czwartek, Lis 08 2018
  • Napisane przez  JDK
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Mądrze i do śmiechu fot. Jadwiga Steliga

„Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny” to lekki, dynamiczny, dowcipny, a przy tym nie pozbawiony głębszych treści spektakl, który - w poniedziałkowy wieczór, 5 listopada br. - obejrzeli widzowie X Jesiennych Spotkań Teatralnych w Jaśle. Oklaskiwane od 2009 roku na scenach całej Polski widowisko wystawił w Jasielskim Domu Kultury Teatr Scena STU z Krakowa.

Na piąte przedstawienie tegorocznych spotkań teatralnych w Jaśle, zrealizowane w oparciu o fragmenty „Historii filozofii po góralsku” ks. prof. Józefa Tischnera i „Wieści ze słuchanicy” Wandy Czubernatowej, wypełniającą salę widowiskową publiczność zaprosiła wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska. - Ksiądz Józef Tischner znakomicie znał mentalność i naturę górali; znał ich upodobanie do wolności oraz do tak zwanego mędrkowania i gawędziarstwa - mówiła, przypominając, iż w zbiorze esejów „Historia filozofii po góralsku”, napisanym w podhalańskiej gwarze, przedstawił on myślicieli starożytnych, odnajdując zbieżności ich filozofii z „myndrkowaniem” znanych sobie górali. Dodała również, że „Wieści ze słuchanicy”, to właściwie zapis rozmów autorki z ks. Józefem Tischnerem.

Anegdoty i opowiastki z obu książek reżyser Artur „Baron” Więcek zestawił oraz zaadaptował na potrzeby sceny w taki sposób, że powstał wyjątkowy, zabawny, a zarazem prowokujący do refleksji spektakl kabaretowy. Natomiast znakomici aktorzy stworzyli świetne kreacje zarówno księdza Jegomości, jak i wyraziste postaci górali z krwi i kości, nie stroniących od kieliszka podhalańskich „filozofów”, zaskakujących trafnością swoich konceptów. Udało im się również sprawić, że nawet kilka nieco rubaszniejszych dowcipów rozbawiło widzów, nie wywołując u nich uczucia zażenowania i niesmaku. Całość (wzbogacona muzyką zespołu Trebunie Tutki) tak spodobała się jasielskiej publiczności, że nagrodziła ona artystów kilkuminutową owację na stojąco.

Wystąpili: Piotr Cyrwus - Jegomość Autor, Jerzy Trela - Wawrzek, stary góral, Marcin Zacharzewski - Józek, młody góral, Andrzej Róg - Jędrek, góral w średnim wieku, Iwona Konieczkowska - gospodyni Jegomościa Autora, Monika Kępka - Marysia, młoda góralka.

Kolejnymi przedstawieniami w ramach jubileuszowych, X Spotkań z Teatrem w Jaśle, których partnerami są: Miasto Jasło, PGNiG oraz LOTOS SA będą: dramat „Wyzwolenie” (13 listopada) oraz balet „Carmen i Szeherezada” (1 grudnia).

JDK - st

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Opublikowano w Kultura

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

NowościOur website is protected by DMC Firewall!