czwartek, Sty 09 2020 0 komentarz
Jak zaplanować rok?

Gdyby kilka lat temu ktoś przeszczepił mi do głowy całą wiedzę na temat planowania, organizowania

Widzieć człowieka w prawie

  • środa, Sie 28 2019
  • Napisane przez  MBP w Jaśle
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Widzieć człowieka w prawie fot. arch.

Największym wyzwaniem prawa, w tym prawa pracy, jest człowiek - powiedziała na wstępie Maria Bosak-Sojka, która była gościem Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Choć na co dzień zwykła mówić do studentów i naukowców to jej wykład o prawie pracy dla uczestników spotkania był niezwykle spójny i przystępny. Autorka „Krytyki w stosunkach pracy” nakreśliła działanie mechanizmów tej dziedziny prawa w skomplikowanej rzeczywistości, gdzie przepisy i orzecznictwo zmieniają się w szybkim tempie. Jej zdaniem krytyka powinna być konstruktywna z uszanowaniem zdania adwersarzy.

Zdecydowanie potępiam hejt, który już w samym brzmieniu ma wydźwięk pejoratywny i nie ma nic wspólnego z krytyką rozumianą jako sztuka określonego myślenia, rozstrzygania - powiedziała.

Wymieniła stosowane obecnie rodzaje umów o pracę, a także najważniejsze, jej zdaniem, wyzwania jakie stoją wobec pracowników i pracodawców. Podkreśliła, że szczególną dbałością należy otoczyć nowego pracownika, który winien być odpowiednio przeszkolony zanim zostanie on dopuszczony przez pracodawcę do swojego stanowiska pracy. Jako praktyk, przytoczyła przykłady takich zaniedbań i ich katastrofalnych skutków.

Zakład pracy należy pojmować jako grupę osób (pracownicy - pracodawca), która znalazła się w określonym miejscu i czasie, i musi sprostać wyznaczonym wyzwaniom, wobec czego pracodawca zobowiązany jest do tego, aby uszanować godność i podmiotowość pracownika, nie tylko w kontekście konstytucyjnym.

Maria Bosak-Sojka, doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, adwokat; autorka licznych publikacji naukowych z zakresu indywidualnego jak i zbiorowego prawa pracy.

Spotkanie odbyło się 26 sierpnia 2019 r.

MBP w Jaśle

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Opublikowano w Kultura

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

NowościDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd