środa, Wrz 19 2018

30 sierpnia z inicjatywy SON "Podkarpacie" w Kancelarii Pani Minister Elżbiety Rafalskiej doszło do spotkania na najwyższym szczeblu ws. tragicznej sytuacji na rynku pracy ON - tylko od k. III kwartału 2017 do k. maja 2018 przestało istnieć 101 firm zatrudniających ON, w tym 76 ZPChr, a bezpowrotnie pracę utraciło 9.172 niepełnosprawnych pracowników - wg danych SODiR (wg danych BAEL z 30 czerwca br. pracę w ww. okresie utraciło od 24 do 33 tys. ON).

środa, Cze 13 2018

Przejażdżki na kucyku, quadem, motocyklem i zabytkowymi pojazdami, zabawy integracyjne z DJ Lukasem i występy artystyczne młodzieży, to tylko niektóre z atrakcji piętnastego już „Pikniku na 5!”, zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle.

wtorek, Maj 22 2018

Uważając, że sytuacja wokół tematu pomocniczości najsłabszym idzie w złym kierunku, wysłaliśmy kolejny e-list do ON protestujących w Sejmie. W nim ponowiliśmy ideę pracy i ukazaliśmy kilka propozycji, które mogą odmienić życie wszystkich ON, a nie tylko środowiska osób protestujących. Mogą one być zarazem zaczynem osiągnięcia dobrego kompromisu.

poniedziałek, Maj 14 2018

SON „Podkarpacie” nie ustaje w walce o prawa do godnego zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Poniżej publikujemy list-replikę Stowarzyszenia do otrzymanej odpowiedzi od Rodziców protestujących w Sejmie - załącznik.

środa, Mar 14 2018

„Podróże małe i duże”, to hasło tegorocznego, XI już Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów Specjalnych Ośrodków Szkolno Wychowawczych. Konkurs odbył się 13 marca br. w Młodzieżowym Domu Kultury. Na scenie wystąpiło 30 recytatorów z 7 SOSW. Nagrody i gratulacje od organizatorów oraz wielkie brawa od współuczestników i gości turnieju otrzymali wszyscy.

Organizatorem recytatorskich prezentacji był jak zwykle Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle, we współpracy z MDK, a uczestnikami - dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim lub umiarkowanym oraz ze sprzężeniami i autyzmem. Recytatorzy w wieku od 7 do 22 lat reprezentowali SOSW w: Brzozowie, Dębicy, Frysztaku, Jaśle, Krośnie, Strzyżowie i Ustrzykach Dolnych.

Jurorki: Agnieszka Kuczała-Kołodziej (MDK) oraz Wiesława Zajdel i Małgorzata Papciak (SOSW Jasło) oceniły występy w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz uczniów szkół przysposabiających do pracy, wyróżniając wszystkich, a 7 osób szczególnie. W młodszej grupie (12 prezentacji) wyróżnienia specjalne dostali: Szymon Czech (SOSW Jasło) i Aleksandra Szczepanik (SOSW Krosno), a w starszej (18 prezentacji): Patryk Tomoń (SOSW Brzozów), Jagoda Jakubek (SOSW Dębica), Agnieszka Hajduk (SOSW Strzyżów), Michał Jakimiec (SOSW Ustrzyki Dolne) i Michał Paszek (SOSW Frysztak). Dyplomami dziękczynnymi i symbolicznymi pamiątkami obdarowani zostali także nauczyciele recytatorów.

Ale nie to było najważniejsze. Liczyła się przede wszystkim możliwość spotkania wychowanków i nauczycieli z różnych ośrodków i poprzebywania razem w prawdziwie rodzinnej, ciepłej atmosferze. Było ono okazją do ponownego zobaczenia się przyjaciółmi, zawarcia nowych znajomości, wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy. Organizatorzy zadbali - jak zawsze - o poczęstunek oraz dodatkowe atrakcje. Tym razem były to: występ artystyczny dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3, które zademonstrowały tańce z różnych stron Europy oraz tańce lednickie prowadzone przez siostrę Karinę Pawłowską, przełożoną jasielskich Michalitek. Siostra Karina wraz z młodzieżą z jasielskiego Zespołu Szkół nr 4 czyli „ekonomika” zabrała wychowanków SOSW i ich opiekunów w podróż pociągiem, który jedzie z daleka, nad Jezioro Lednickie, gdzie od ponad 20 lat odbywają się słynne Spotkania Młodych. Zakonnica i towarzyszący jej uczniowie, jak zwykle zafascynowali wszystkich swoim entuzjazmem do chwalenia Pana pieśnią i tańcem, i pociągnęli ich za swoim przykładem.

Recytatorskie „Podróże małe i duże” na długo zostaną w pamięci tych, którzy mieli przyjemność w nich uczestniczyć.

Jadwiga Steliga/Obiektyw Jasielski

View the embedded image gallery online at:
https://www.twojejaslo.pl/lamiemy-bariery#sigProGalleria56d76609f0

Strona 1 z 21

NowościDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd