Jasło będzie miało budżet obywatelski

  • piątek, Lip 27 2018
  • Napisane przez  UMJ
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Jasła w ramach budżetu obywatelskiego będą mogli zaproponować, a później wybrać zadania, które zostaną zrealizowane. Na ten cel, z budżetu miejskiego, przeznaczono 300 tysięcy złotych.

- Jest to bardzo ważna uchwała, bo daje mieszkańcom możliwość podejmowania decyzji i faktycznego współdecydowania w wydatkowaniu części środków budżetowych. W tym roku jaślanie będą mieli trzy tygodnie na złożenie swoich pomysłów, a ja sam jestem bardzo ciekawy jakie propozycje wpłyną – mówił po przyjęciu uchwały przez Radę Miejską Jasła, Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego, jako specjalnej formy konsultacji społecznych, stało się możliwe między innymi po zrealizowaniu projektu e-usług, w tym wdrożeniu elektronicznego systemu dialogu społecznego w ramach Miejskiego Systemu Konsultacji Społecznych.

Składanie projektów

Propozycje projektu do budżetu obywatelskiego może złożyć każdy mieszkaniec Jasła (osoba mieszkająca na terenie miasta i mająca ukończone 13 lat), a lista poparcia dla tego projektu powinna być podpisana przez co najmniej 25 mieszkańców. Formularze z propozycjami projektów zostaną poddane weryfikacji przez powołany zespół (4 pracowników UMJ oraz radnych, będących przewodniczącymi stałych komisji Rady), który przy weryfikacji będzie oceniał zgodność złożonych projektów z przepisami prawa, możliwość wykonania technicznego oraz kosztorys.

Głosowanie

Zagłosować na dany projekt będzie można jednorazowo za pomocą Miejskiego Systemu Konsultacji Społecznych lub za pomocą karty do głosowania wydanej w punkcie informacji Urzędu Miasta w Jaśle.

Harmonogram budżetu obywatelskiego na rok 2019:

- składanie propozycji projektu - 21 dni od dnia wejścia uchwały

- weryfikacja złożonych projektów – do 31 października 2018 r.

- publikacja wyników weryfikacji – do 3 listopada 2018 r.

- wniesienie pisemnego odwołania w sprawie projektu niedopuszczonego do głosowania – 3 dni od daty opublikowania listy projektów

- rozpatrzenie wniesionego odwołania – do 15 listopada 2018 r.

- sporządzenie i ogłoszenie listy projektów poddanych głosowaniu – do 20 listopada 2018 r.

- głosowanie - do 15 grudnia 2018 r. (co najmniej 21 dni głosowania)

- zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie – do 31 grudnia 2018 r.

Dokładny termin rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń propozycji w ramach budżetu obywatelskiego podany zostanie do publicznej wiadomości po publikacji uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

Urząd Miasta w Jaśle

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Raporty i interwencje

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

NowościOur website is protected by DMC Firewall!