Park kalisteniczny

  • wtorek, Lip 10 2018
  • Napisane przez  Jadwiga Steliga/JDK
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Park kalisteniczny fot. Jadwiga Steliga

Obok siłowni plenerowej w Ogródku Jordanowskim w Jaśle powstał park kalisteniczny. Z inicjatywą jego budowy wystąpiła grupa młodych ludzi, potrzebująca kolejnych urządzeń, na których mogłaby trenować coraz większa liczba osób uprawiających street workout*. Do pomysłu przychyliło się Miasto Jasło.

- Każda inicjatywa młodych ludzi, którzy chcą robić coś nie tylko dla siebie, ale również dla innych jest dla mnie bardzo cenna. Dlatego kiedy pod koniec ubiegłego roku spotkałem się z panem Mirosławem Zającem, liderem grupy Skazani na Street Workout Jasło, który przedstawił mi pomysł powiększenia terenu siłowni plenerowej o park kalisteniczny, powiedziałem, że miasto postara się go zrealizować - tłumaczy Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. - Zeszło nam parę miesięcy na niezbędne przygotowania oraz wykonanie, ale w tej chwili mamy nowy, dobrze wyposażony park kalisteniczny, który umożliwia nową formę sportu i rekreacji. Zainteresowanych jest wielu, a myślę, że będzie ich przybywać.

Projekt, którego koszt wyniósł 26,5 tys. zł, obejmował wykonanie placu kalistenicznego wraz z wyposażeniem dostosowanym dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zamontowany zestaw sprawnościowy typu street workout składa się z drążków pojedynczych i podwójnych oraz drabinek panelowych poziomych. Wykonała go firma Ringpol z Zagórza. Projekty urządzeń były uzgadniane z jasielską grupą Skazani na Street Workout, która starała się o utworzenie parku kalistenicznego w Ogródku Jordanowskim. - Nasza misja, to pomagać innym stawać się lepszą wersją samego siebie. Przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, bo street warkout, jedna z najbardziej i najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu na świecie, buduje nie tylko siłę fizyczną, ale również charakter - mówił w sobotę, 7 lipca br. podczas oficjalnego otwarcia parku kalistenicznego Mirosław Zając.

Otwarcie jasielskiego parku ćwiczeń, będące doskonałą okazją do promocji kalisteniki, skupiło liczną grupę miłośników tego sportu, zarówno ćwiczących, jak i obserwatorów. Gościem specjalnym wydarzenia był Maksym Riznyk, mistrz Polski street workout 2016 kategorii siłowo-wytrzymałościowej, założyciel pierwszej w kraju grupy Street Workout Poland, obecnie zrzeszającej ponad 16 tysięcy osób. Opowiedział on o sobie, omówił podstawowe ćwiczenia kalisteniczne, sędziował otwarte zawody streen workout w podciąganiu na drążku, pompkach klasycznych i zwisaniu na drążku na czas, a na zakończenie poprowadził mini warsztaty kalisteniczne dla wszystkich zainteresowanych. Maksym Riznyk, Kamila Bachnicka (brązowa medalistka mistrzostw Polski street workout) oraz przedstawiciele ekip z Rzeszowa, Stalowej Woli i Jasła dali też pokaz swoich umiejętności.

Współorganizatorami uroczystego otwarcia parku kalistenicznego byli: Miasto Jasło, Skazani na Street Workout Jasło oraz Biznesowy Klub Zdrowia.

Kalistenika - sport dla każdego

Kalistenika to słowo wywodzące się z języka greckiego jest połączeniem dwóch wyrazów: kalos (piękno) i sthenos (siła). Słowo to określa trening siłowy, wykonywany z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Amatorzy tego rodzaju sportu ćwiczą na drążkach, poręczach i drabinkach. Kalistenika jest sportem dla każdego gdyż oparta jest na klasycznych ruchach, angażujących liczne grupy mięśniowe. Do takich ćwiczeń należą między innymi pompki, brzuszki, mostki, podciąganie i przysiady.

Skazani na Street Workout Jasło

Grupa Skazani na Street Workout Jasło powstała w listopadzie 2016 r. Obecnie liczy około 60 osób, w większości mężczyzn, w wieku od 15 do 45 lat, regularnie uczestniczących w treningach. Kolejnych 20 osób identyfikuje się z grupą, ale rzadko może z nią ćwiczyć, głównie ze względu na wyjazd - naukę lub pracę. Skazani na Street Workout Jasło spotykają się na treningach w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18. w Ogródku Jordanowskim. Jak zapewnia ich lider Mirosław Zając, są otwarci na nowe znajomości i chętnie przyjmą nowe osoby do grona fanów kalisteniki.

Bieżące informacje o Skazanych na Street Workout Jasło można znaleźć w internecie, gdzie mają swój kanał youtube, facebook i instagram.

st

* Street workout (pol. uliczny trening) - ćwiczenia fizyczne, do których prowadzenia wykorzystywane są elementy zabudowy miejskiej lub specjalne urządzenia treningowe, w specjalnie w tym celu tworzonych tzw. parkach kalistenicznych. Określenie street workout używane jest od około 2009 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Sport i rekreacja

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

NowościOur website is protected by DMC Firewall!