Masz babo „zakalec”?

  • środa, Sie 31 2016
  • Napisane przez 
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o pomyśle wybudowania w Jaśle pomnika wzorowanego na słynnym monumencie z Rio de Janeiro pomyślałam, że to żart. Pomyślałam: Świebodzin był na tyle wyśmiany i krytykowany, że chyba nasze władze nie będą chciały ściągać pomysłu i narażać miasta na kpiny. Nie mówiąc już o kasie, którą można lepiej spożytkować, niezależnie czy są to pieniądze z podatków czy dobrowolna zrzutka mieszkańców. A tu masz babo placek! Nasi kochani radni wyrazili zgodę na jego budowę. Masz babo placek, bo to na radnych winę zwalają władze miasta. Masz babo placek, bo widać ktoś „mocny” za tym stoi.

Szok! Nie dlatego, że radni się zgodzili, ale że zgodzili się nie wiedząc jak ma wyglądać, ile będzie kosztować budowa takiego pomnika i kto za to wszystko zapłaci. Tej wiedzy nikt z obecnych na sesji radnych i urzędników nie miał, ale (i tu szok!) nikomu to nie przeszkadzało! Zaledwie 3 radnych na 18 obecnych zabrało głos w tej sprawie. A w ostatecznym głosowaniu tylko jeden z nich był przeciw, pozostali dwaj schowali się za „zasłonę dymną” i nie wzięli udziału w głosowaniu. Podobnie zrobiło jeszcze 4 innych, 1 radna wstrzymała się od głosu. 10 było za, ale dlaczego nie wyjawili, ani jednym słowem nie skomentowali pomysłu i kontrowersji, które wzbudził. Milczeli jak zaklęci. Wystarczyło, że do przegłosowania „placka” mieli wymaganą większość?

Szok! Władze miasta przygotowują i zgłaszają pod obrady Rady Miejskiej Jasła projekt uchwały wyrażającej zgodę na budowę pomnika, o którym wiadomo tylko tyle, że będzie imitacją monumentu w Rio, mając do wglądu wyłącznie odręczny szkic planowanego pomnika i jakąś niejasną, rzuconą gdzieś tam deklarację, że budowę sfinansuje parafia. A gdzie przepraszam dokument mówiący o tym, że tak faktycznie będzie? A gdzie informacja o planach zagospodarowania własności miasta? Ale to nie koniec. Radni lekką ręką podejmują uchwałę o użyczeniu 8-arowej działki pod budowę czegoś, o czym jak twierdzą, niewiele wiedzą. Bo jakiś tam komitet wystąpił o zgodę na budowę pomnika i to już wystarczy? Z góry wiadomo było, że radni PiS przegłosują temat i co wtedy? Proste, w wypowiedziach do mediów będzie można zgrabnie zwalić winę na radnych. Bo radni, bo komitet budowy pomnika chowający się za plecami proboszcza parafii, która nota bene od kilkunastu lat buduje kościół i trudno uwierzyć by dała kasę na pomnik.

I kolejny szok! W zwyczaju, dobrym tonie i wręcz obowiązku wnioskodawców jest obecność na sesji, podczas której rajcy miejscy podejmą decyzję „za” lub „przeciw” inwestycji, o realizację której się zwracają. W zwyczaju, bo nie pamiętam by kiedykolwiek w podobnej sytuacji wnioskodawcy nie grzali krzeseł w sali obrad oczekując na możliwość zaprezentowania swojego pomysłu. W dobrym tonie, bo skoro oczekuje się od radnych wsparcia to wypada przyjść, przedstawić się, pokazać z jak najlepszej strony. W obowiązku, bo skoro ktoś sięga po miejską własność, a do tego liczy nie tylko na prawną zgodę, ale również na przynajmniej częściowe finansowanie, to obecność na takiej sesji jest jego „psim obowiązkiem”, bo jak inaczej lub kto ma udzielać odpowiedzi na pytania czy wyjaśniać wątpliwości radnych?

I jeszcze jeden szok! Dziwnym zbiegiem okoliczności teren, który niedawno został wypromowany, i to nie tylko w kraju, ale i poza granicami, dzięki posadzeniu pierwszej w Polsce miejskiej winnicy, nagle idealnie przypasował pomysłodawcom stawiania górującego nad okolicą pomnika. Jeszcze pół roku temu, kiedy były to tylko zaniedbane tereny zielone, bez specjalnej wizji i planów na zagospodarowanie, nie sygnalizowali nawet, że mają jakiś inny, alternatywny pomysł. Miejska winnica wprawdzie dopiero rośnie, ale już została nieźle wypromowana. Docelowo ma to być miejsce przeznaczone na tereny zielone i rekreacyjne miasta. Zadaszona altana grillowa, która stanąć ma (bo mam nadzieję, że nasi włodarze jeszcze nie przekreślili sprawy) powyżej równiutkich rzędów winorośli, służyć będzie do organizowania spotkań i degustacji nie tylko miejskiego ale także pochodzącego z innych podjasielskich winnic szlachetnego trunku. To pomysł, który idealne wpisuje się w przyjętą i starannie realizowaną strategię wizerunkową miasta Jasła. Do tego ma (miałby?!) stanąć taras widokowy, pozwalający na spojrzenie z góry na piękną panoramę Jasła. Cud miód, jak to się mawia. Obecność pomnika, który w zamyśle jego twórców stanie się miejscem religijnego kultu nie koliduje absolutnie z sąsiedztwem winnicy i wyprodukowanym z jej plonów winem, biblijnym trunkiem. Od zarania chrześcijaństwa w Polsce to właśnie przy kościołach i klasztorach rosły rozległe winnice, ich uprawą zajmowali się zakonnicy, a liturgia chrześcijańska jest przecież nierozłącznie związana z winem. Zgoda, ale to chyba zrozumiałe, że sąsiedztwo takiego pomnika w sposób naturalny narzuci atmosferę powagi, religijnego skupienia i modlitwy. A do takiego obrazu odgłosy biesiady przy winie jakoś nie pasują.

No i masz babo placek! Mam jeszcze cichą nadzieje, że na plecach radnych albo za ich plecami, zakalca nasi włodarze nam nie upieką.

Ewa Wawro

Artykuł powiązany:

Jasło będzie „podrabiać” Rio i Świebodzin?

Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Opublikowano w Subiektywnym Okiem

Komentarze  

+19 #16 niki 2016-09-02 16:32
Wreszcie doczekałam się mądrego artykułu na temat planowanej budowy pomnika.Co do radnych mam o nich wyrobione zdanie..Wśród nich mam wielu znajomych i po ukazaniu się informacji o użyczeniu gruntu pod budowę pomnika chciałam się z którymś z nich skontaktować.Ok azało się jednak że nie takiej mozliwości.Radn i nie posiadają służbowych telefonów.,Pryw atnych ich biuro nie może udostępniać .Telefonów stacjonarnych nie odbierają,chyba że nagrasz się na sekretarce i wiedzą z kim będą rozmawiać.Dyżur y pełnia tylko raz w tygodniu tylko przez dwie godziny.Na sesję przybywają gromadnie ,bo to dobre pieniądze.Panie prosto od fryzjera wystrojone jak na Sylwestra.Na sesji nie spełniają nawet swoich obowiązków unikając głosowania .
Cytować
+8 #15 m 2016-09-01 20:59
Teraz trzeba pomyśleć o nowych ramkach do tablic rejestracyjnych -z wizerunkiem figury :)
a tak przy okazji-co z realizacją witaczy w kształcie butelek wina-nie będą kolidować ?
Cytować
+5 #14 piotr 2016-09-01 14:05
Promocja, jaka promocja może nastąpić przez ten pomnik ,może gdyby to był pomnik męskiego przyrodzenia to faktycznie ,a tak na poważnie to promować miasto innymi sposobami np. obniżka podatków od nieruchomości czy zwolnienia z podatków dla firm które się tu zadomowią i dadzą ludziom pracę.
Cytować
+12 #13 Marek 2016-09-01 12:50
Jestem za pomnikiem, ponieważ w tamtym rejonie jest mało pokestopów i każdy jest na wagę złota dla graczy zbierających Pokemony. Jak wiadomo wszelkie pomniki kościoły kapliczki to cenne miejsca dla fanów gry.
Cytować
+21 #12 Jarek 2016-08-31 21:25
Najbardziej w tym wszystkim to szkoda .......Chrystus a. Czemu on winny by znowu w jego imieniu zaczynac wasnie. A prawda jest taka ze pomnik juz jest koscia niezgody a bedzie nai jeszcze bardziej dzien po dniu. Narobia PiSowcy pomnikow a pozniej inni beda je burzyc , oj beda.
Cytować
+3 #11 jaślanin 2016-08-31 20:39
Jestem za budową pomnika .Może być świetną promocją Jasła o innym wymiarze niż winnica jasielska oczywiście( sam zamiar już nas rozsławił , tak jak pociąg w Wałbrzychu np )w myśl sentencji , że nie ważne jak ale żeby mówili . Więcej luzu i poczucia humoru życzę ;-)
Cytować
+16 #10 Monika*** 2016-08-31 20:35
Może zamiast wymyślać pomniki,a potem robić debaty czy to słuszne czy nie, warto by pomyśleć o rzeczach potrzebnych dla miasta np. ścieżce rowerowej, albo żeby modernizacje dróg nie odbywała się w godzinach szczytu i tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rzeczy ważne dla anty władców nie istnieją jak widać.
Brakuje wielu potrzebnych rzeczy w naszym mieście, parkingów, ławek, miejsc zielonych, ubikacji.... świateł dobrze ustawionych, ale to nie istotne będziemy zdobić podupadające miasto pomnikami. Dla mnie bezsensu kompletnie ;-) ;-)
Cytować
+11 #9 cyrk 2016-08-31 15:21
Cyrk z udziałem błazna i jego świty,kiedy te podłe pisiory zrozumią że okradają swoje społeczeństwo?A tak nawiasem to te durnie z rady miejskiej będą miały się gdzie pomodlić o rozum i o łagodne wyroki jak już ich ktoś rozliczy za rozdawnictwo nie swojego i inne przekręty.Skońc zą jak HGW w Warszawce.Pabia n i ta reszta pisowskich kombinatorów źle na tym wyjdzie bo ludzie pamiętają jak się ich okrada i oddaje czarnej mafii
Cytować
+12 #8 hahaha 2016-08-31 14:41
Do Jasła w ostatnim czasie, dzięki rozwoju lokalnego winiarstwa, przyjeżdża coraz więcej turystów z całej Polski i zagranicy. Wchodząc z nimi w dialog szybko można dowiedzieć się, że z jednej strony położenie i natura, która otacza miasto urzeka, ale z drugiej miasto jest niedofinansowan e pod względem infrastruktury. Ktoś kto ma porównanie do innych miast (podobnej wielkości), które mają rześko myślącą władzę z łatwością zauważa różnice. Jak można być tak lekkomyślnym, żeby inwestować w kolejny pomnik, który NIC nikomu nie da. Cimnogród...
Cytować
+10 #7 KAROL 2016-08-31 14:34
Jasło ma nowy temat powodujący waśnie.I to tu jest najważniejsze,b o to specjalność "zakładu"!No cóż? Jest śmieszno ,i straszno! Pomysł budowy pomnika osobiście popieram. Bo z Chrystusem łatwiej przez życie iść.No ale w imię owych waśni ,staje się problemem,kartą w przetargach wyborczych,i cholera wie jeszcze czego.Pieniądze ,ważna rzecz,ale skoro marnuje się na pierdoły,to na sprawy duchowe przynajmniej brakować nie powinno! Przy okazji,pokazało to co uchwalało,jak się wije,aby rozkrokiem siąść na płocie....I te okraczne postacie są najgorsze.Czemu ? Bo myślą o swoim wyłącznie interesie...Czy można czekać kompromisu,rozm ów w sprawie???? Wątpię.Bo Jasło bez tego co na wstępie napisałem nie byłoby sobą.Pozostaje pogodzić się z tą przywarą,jako wrodzoną cechą genetyczną tubylców,albo stać z boku,zajmując się innymi,sprawami .Niekoniecznie kręcących się wokół miasta....I patrzeć jak się wojenka rozwija...Nie cieszy mnie to,ale jaka alternatywa???? ???????Dobrze,ż e p. Ewa poruszyła temat.Lud wie,co się w mieście aktualnie przeżuwa i je! :sad:
Cytować

Dodaj komentarz

NowościDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd