„Życie” szpitala w rękach szpitala?

  • czwartek, Wrz 08 2016
  • Napisane przez 
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Ewa Wawro Ewa Wawro

O konieczności rozbudowy jasielskiego szpitala mówi się od kilkunastu lat. Tego nikt nie kwestionował. W tym czasie kolejne władze powiatu jasielskiego wraz z kolejnymi dyrektorami szpitala, trzykrotnie już zlecały przygotowanie koncepcji jego rozbudowy, na planach i pieniądzach wydanych na ich opracowanie się jednak kończyło. Teraz już nie ma czasu na kolejne koncepcje czy projekty, teraz jest czas na realizację. Nie ma innego wyjścia, ponieważ rozbudowa to być albo nie być dla szpitala w obecnym kształcie, z oferowaną gamą usług medycznych. Do 2018 r. szpital musi mieć nowy blok operacyjny i centralną sterylizatornię. Musi mieć także lotnisko dla helikopterów, ale to osobny temat, teraz zajmijmy się rozbudową.

W ub. roku powiatowi włodarze jednym głosem powiedzieli: idziemy wspólnie ze szpitalem, a inwestycję dzielimy na etapy. W tym roku gotowy projekt znów jest zmieniany. Za jego opracowanie i audyt powiat zapłacił już ponad 1,3 mln zł! Całe zadanie kosztować ma ponad 82 mln zł, nie trzeba chyba dodawać, że to bardzo dużo. Szacunki wskazują, że rozłożony na trzy pierwsze lata, i niezbędny pierwszy etap, po obecnie wdrożonych projektowych poprawkach, pochłonie ok. 45 mln zł. Kwota ta wydaje się być nie do udźwignięcia przez samorząd powiatowy. Ale determinacja naszych władz powiatu by podjąć się tego największego w historii samorządu zadania jest ogromna. W lipcu ub.r. radni jednogłośnie dali zielone światło inwestycji, której skutki odczuwalne będą przez kolejne trzy kadencje samorządu. Tak ogromna inwestycja zablokuje bowiem wszelkie inne inwestycje przynajmniej na 10 lat. Można by długo dyskutować o tym czy w tej sytuacji aż tak rozbudowana inwestycja jest konieczna, długo by można wyliczać błędy popełnianie po drodze przez kolejne zarządy powiatu, mówić o bierności, o dyrekcjach szpitala oczekujących, że ktoś za nią będzie wypełniał ustawowe zadania, analizować skutki, jakie dla planowanej inwestycji przyniosły w tym czasie polityczne rozgrywki w powiecie, szukać winnych albo kozłów ofiarnych … ale nie czas teraz na to. Nie ma czasu na nowy projekt! Terminy są nieubłagane i albo będzie rozbudowa, i to w oparciu o przygotowany projekt, albo po 2018 roku szpital stanie się wielką przychodnią, bo bez nowego traktu operacyjnego i centralnej sterylizatornii nie może liczyć na czołowe kontrakty szpitalne. Pomimo opóźnień władze powiatu są zdeterminowane i skutecznie chcą wypełnić wolę radnych.

Wyliczanka finansowa jest prosta. Na realizację zadania potrzeba 45 mln zł i te pieniądze muszą się znaleźć. Maksymalny kredyt, jaki może zaciągnąć powiat to 30 mln zł, na tyle pozwala bowiem wieloletnia prognoza finansowa, czyli krótko mówiąc zdolność kredytowa samorządu do obsługi zaciągniętego kredytu i bieżącego funkcjonowania. 5 mln samorządowcy chcą pozyskać z różnych źródeł zewnętrznych. Pozostaje 10 milionów, które musi dołożyć szpital. Ba, łatwo powiedzieć musi! Skąd dyrekcja ma wziąć taką kasę, skoro służba zdrowia cały czas ledwo zipie? Nie pozostaje jej nic innego jak zaciągnięcie kredytu, ale skoro powiat zdecydował się na tak ogromne obciążenie, to szpital, dla którego to „być albo nie być”, też powinien. Innym tematem jest to, jak go potem spłaci, ale kto nie ryzykuje ten nie ma, a raz utraconych usług a także najlepszej kadry, szpital już może nie odzyskać. Pole do popisu dla managerskich umiejętności dyrekcji otwarte.

Zdeterminowane władze powiatu, zaprosiły wczoraj swoich radnych, dyrekcję szpitala, lekarzy i media na debatę o przyszłości szpitala. Radni nie dopisali, widać nie wszystkich temat interesował (a może to znowu polityczne rozgrywki, bo chyba nie chodziło o to, że za to spotkanie diety nie przysługują). Była dyrekcja szpitala i ordynatorzy oddziałów szpitalnych. Media też specjalnie nie dopisały.

Czy spotkanie przyniosło zamierzony efekt okaże się za tydzień. Na sesji nadzwyczajnej radni powiatu jasielskiego zdecydują, czy godzą się na zaciągnięcie przez powiat wspomnianego kredytu, o 11,5 mln zł więcej niż zakładali. To radni mają ostateczny głos, ale wszystko w rękach dyrekcji szpitala. Jeśli ta zapewni, że dołoży brakujące 10 mln zł tj. o 4 mln więcej od wcześniejszych kalkulacji i założeń, to radni też powiedzą „tak”. Pod jednym jeszcze warunkiem: zapomną o swoich politycznych rozgrywkach i budowanych właśnie nowych „układankach”.

Relację z wczorajszego spotkania opublikujemy niebawem.

Ewa Wawro

Artykuły powiązane:

Szpital będzie rozbudowywany, ale czy powiat "przeżyje"?

„Życie” powiatu w rękach radnych powiatu?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Opublikowano w Subiektywnym Okiem

Komentarze  

+4 #9 dragoness 2016-11-13 13:20
No to teraz zobaczymy jak nowo wybrany zarząd "gospodarnie" poradzi sobie z problemem. Z pewnością pomocą będą służyć panowie Kmiecik, Miśkowicz i Urban, którzy niezwykle "gospodarnie" zarządzali powiatem i rozbudowywali szpital.
Cytować
+4 #8 gość 2016-11-13 12:28
życie szpitala w rękach naszych pseudopolityków :-x
Cytować
+8 #7 do radnych 2016-09-13 14:24
witam
w krośnie potrafią wydać 30 baniek na asfalt
http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=9962
Cytować
+12 #6 KAROL 2016-09-09 09:48
Nieporadność wszelkich decydentów przestała mnie już martwić.Bardzie j śmieszy.Przyjął em więc założenie,że skoro w Jaśle nic nie może się udać,to czemu by ze szpitalem miało wypalić??? Czy mi z tą myślą żle? Oczywiście! Ale jak to mówią" Na układy nie ma rady" i będzie jak zawsze.Zmarnowa ny czas,zmarnowane pieniądze i brak winnych tym faktom,którzy za niedługo stając do walki o kartki w urnie ponownie po ich przeliczeniu odtrąbią swoje sukcesy,kontynu ację zarobkowania kosztem dorównującego im inteligencją wyborcy...Obym się mylił w ocenie sytuacji!!! Ale skąd brać pozytywne przykłady z przeszłości,gdy ciągle i wokół dziadostwo gości? :oops: Walczcie włodarze,a liczeni będziecie.Amen
Cytować
+13 #5 bercik 2016-09-09 09:33
Cytuję szpitalny:
Życie szpitala w rękach dragoness. I po sprawie.

Masz widać problem z tą kobietą. Jakieś kompleksy, czy jak? Dobrze pisze, radni mają gdzieś problemy, byle kasa się zgadzała.
Cytować
-19 #4 szpitalny 2016-09-08 22:06
Życie szpitala w rękach dragoness. I po sprawie.
Cytować
+16 #3 dragoness 2016-09-08 19:41
Widać, gdzie niektórzy radni mają dobro powiatu. Można wiedzieć, którzy nie przyszli na spotkanie?
Cytować
+7 #2 od redakcji 2016-09-08 15:16
Do Marian: Nie ma to jak Czujne oko Mariana :-) To już jak stała współpraca :-) Dzięki!
Cytować
+2 #1 Marian 2016-09-08 13:33
UPS Chochlik znowu się wykazał " idziemy wspólnie ze spitalem, "
Pozdrawiam :roll:
Cytować

Dodaj komentarz

NowościDMC Firewall is a Joomla Security extension!