Napraw sobie miasto

  • poniedziałek, Maj 22 2017
  • Napisane przez  Małgorzata Więch-Kettele
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Napraw sobie miasto Małgorzata Więch-Kettele

„Napraw sobie miasto” to wezwanie, ale także ogólnopolska fundacja, zajmująca się poprawą przestrzeni miast, dzięki zaangażowaniu ich mieszkańców. Bo kto tak naprawdę może coś zmienić w naszym otoczeniu jeśli nie my sami? Nie sami, ale wspólnie, zrzeszeni, jako mieszkańcy ulicy, osiedla, miasta. Czynne działanie przyniesie natychmiastowy efekt, w przeciwieństwie do krytyki władzy, która jest tylko mniej lub bardziej dobraną reprezentacją mieszkańców.

Aktywizm miejski

Jeśli ktoś nas spyta, co zrobiliśmy dla naszego miasta, dzielnicy czy wioski to co odpowiemy?

Płacę przecież podatki, segreguję odpady, może biorę udział w wyborach samorządowych, bo już w spotkaniach Zarządu osiedla czy konsultacjach społecznych uczestniczą nieliczni. O wiele częściej jesteśmy roszczeniowi i krytyczni wobec miasta, samorządu czy państwa, zaś z inicjatywami i pomysłami pozostajemy jedynie w sferze werbalnej lub anonimowo w internecie.

Czy nasza indywidualna krytyka lub inicjatywa przynosi jednak jakiś rezonans? Jeżeli nasz pomysł jest taki dobry, albo krytyka uzasadniona to na pewno jesteśmy w stanie zebrać grupę zwolenników i przeforsować lub zrealizować nasz pomysł.

Aktywizm miejski jest najlepiej rozwinięty w dużych miastach, gdzie osoby świadome możliwości oddziaływania i powodowania zmian biorą sprawy w swoje ręce. Są to mieszkańcy osiedla, którzy chcą odmienić szpetne podwórko w zielony ogród i plac zabaw, odmalować ławki, zlikwidować dzikie wysypisko, czy też umyć dworzec Ligota jak to zrobili założyciele Fundacji „Napraw sobie miasto”.

Działania aktywistów mogą obejmować nieograniczone dziedziny – jak choćby profilaktykę, edukację, ekologię. Aktualnym tematem jest walka ze smogiem, poprzez promocję komunikacji zbiorowej, rowerowej, termomodernizacji budynków, wymiany kotłów, zakładania terenów zielonych.    

A jak się ma aktywizm miejski w Jaśle?

Licznie zarejestrowane stowarzyszenia w Jaśle bądź to nie są związane z tematyką miejską bądź pozostają nieaktywne w tej sferze. Obserwowane są oddolne ruchy rowerzystów w postaci spotkań tzw. Jasielskiej Masy Krytycznej, jednak nadal rowerzyści są pomijani w architekturze miejskiej (brak stojaków) i drogowej. Mieszkańcy w ramach profilaktyki smogowej trzymają swoje pociechy w sezonie grzewczym w domu i nie biegają w mieście.

W tak zanieczyszczonej okolicy trudno o ekologiczną żywność, a co dopiero o ekologiczną organizację.

Przykładów aktywności miejskiej mieszkańców Jasła i okolic nie jestem w stanie wymienić, może są takowe, ale pozostają mi nie znane. Zebranie takich przykładów byłoby zapewne inspirujące i motywujące dla innych do dalszych działań, a może pozwoliłoby się spotkać osobom chcącym się zaangażować.

Jak to się robi

Może chcielibyśmy coś zrobić, ale brakuje nam wiedzy i narzędzi jak. Nie zawsze potrzebne są formalności i zakładanie stowarzyszenia, można stworzyć nieformalną grupę. Można też dołączyć do istniejącego stowarzyszenia i zaproponować nowe działania. Inspiracji i pomocy możemy szukać u doświadczonych organizacji, takich jak inne ruchy miejskie, centra wspierania inicjatyw lokalnych i pozarządowych, czy choćby przez stronę Fundacji Napraw Sobie Miasto http://naprawsobiemiasto.eu/

Można też sięgnąć do materiałów niedawno zakończonego V Kongresu Ruchów Miejskich https://kongresruchowmiejskich.pl/v-kongres-ruchow-miejskich-na-slasku-program-ramowy/

Będę wdzięczna za komentarze i propozycje nadsyłane na adres mailowy redakcji.

Małgorzata Więch-Kettele

Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Opublikowano w Subiektywnym Okiem

Komentarze  

-14 #10 dragoness 2017-06-03 10:28
Cytuję KAROL:
"To nie jest możliwe",pisze prostą prawdę.W Jaśle nie da się nic zrobić z czystej potrzeby serca,by nie dostać w podziękowaniu-w pysk!Klany,z dawna panujące tu klany i ich struktury wmówiły Jaślakom,ze wszystko co tu jest pochodzić może i pochodzi z ich opatrzności.To oni decydują co dla "miasta" dobre,pokazując,że ich interes.Oni są wszędzie.I w terenie ,i w urzędzie,I każdy kto poza ich program wyjdzie,poziom wiedzy,pogląd zostanie skopany.Nie z zemsty,a dla zasady! No i tu morał taki" Siedź cicho ,kłaniaj się nisko, a może Cię wpuszczą na swoje pastwisko".>? A jak chcesz naprawić miasto? Zapamiętaj :Naprawiaj ale w ukryciu myśli swoich.I nie dziel się nimi,bo ci na mordę założą mini! :sad:
Przeczytał pan cały komentarz, czy tylko pierwsze zdanie? Co do niego, zgodzę się w stu procentach, najlepszym przykladem jest Muzeum Lizaka i komentarze pod artykułem. Nikomu nie przyszło do głowy zagospodarowani e budynku, ale gdy ktoś to zrobił, już przeszkadza. Taka chyba nasza natura paskudna. Pozdrawiam.
Cytować
+28 #9 KAROL 2017-06-02 10:31
"To nie jest możliwe",pisze prostą prawdę.W Jaśle nie da się nic zrobić z czystej potrzeby serca,by nie dostać w podziękowaniu-w pysk!Klany,z dawna panujące tu klany i ich struktury wmówiły Jaślakom,ze wszystko co tu jest pochodzić może i pochodzi z ich opatrzności.To oni decydują co dla "miasta" dobre,pokazując ,że ich interes.Oni są wszędzie.I w terenie ,i w urzędzie,I każdy kto poza ich program wyjdzie,poziom wiedzy,pogląd zostanie skopany.Nie z zemsty,a dla zasady! No i tu morał taki" Siedź cicho ,kłaniaj się nisko, a może Cię wpuszczą na swoje pastwisko".>? A jak chcesz naprawić miasto? Zapamiętaj :Naprawiaj ale w ukryciu myśli swoich.I nie dziel się nimi,bo ci na mordę założą mini! :sad:
Cytować
-23 #8 dragoness 2017-05-30 09:05
Cytuję od redakcji:
Bardzo prosimy o to, by w komentarzach nie prowadzić osobistych kłótni i do tego nie na temat. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.

Ja jestem jak najbardzie za tym, droga redakcjo. Przykro by było, aby na tym portalu też się zrobił taki ściek jak na jaslo4u. Pozdrawiam redakcję i użytkowników i przepraszam, za problemy, których, jak widać, jestem przyczyną, nieumyślną zaznaczam. No ale statek nie ma wpływu na to, co za nim płynie. Miłego dnia.
Cytować
-17 #7 od redakcji 2017-05-29 21:45
Bardzo prosimy o to, by w komentarzach nie prowadzić osobistych kłótni i do tego nie na temat. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Cytować
+18 #6 do jaślanin 2017-05-29 16:11
Co w tych komentarzach nie jest prawdą? Wszystko to prawda i nie jeden użytkownik to pisze człowieku !Wytrzeźwiej zanim siądziesz do komputera.
Cytować
-25 #5 jaślanin 2017-05-29 11:39
Czy redakcja nie mogłaby usuwać komentarzy tego wariata z obsesją na punkcie pani Kijak? Przecież to już są nie tylko oszczerstwa, ale nawet groźby. Pani Aniu, proszę to zgłosić na policję.
Cytować
+15 #4 żałosne 2017-05-29 06:13
Pośmiewisko Jasła zbanowane na portalu 4 u jaslo, dragoness Kijak, nadal poraża swoją niewiedzą i niedouczeniem. Wstyd.
Cytować
+20 #3 Jaślanin 2017-05-28 20:59
Do To nie jest możliwe.
Racja. Już niedługo problem dragoness zostanie rozwiązany. Jasło nie zasługuje na miano pośmiewiska całej Polski.
Cytować
-20 #2 dragoness 2017-05-28 19:18
Cytuję To nie jest możliwe:
W naszym mieście nic się nie da zrobić. Cokolwiek ktoś coś zacznie jest obrażany, wyśmiewany, hejtowany przez "najmądrzejszą", wszystkowiedzącą, "obywatelkę" miasta dragoness. Ręce opadają każdemu od władz po zwykłego obywatela, od uczniów po osoby starsze. Jaki aktywizm miejski ? Aktywizm kobiety pod nazwą dragoness tak.

Jak ja szczerzę współczuję tej obsesji na moim punkcie. Współczuję rownież wybujałego mesjanizmu, który panu/i każe za tysiące "kochać i cierpieć katusze" nie mowiąc o wypowiadaniu sie w ich imieniu. Ad rem, niestety taka nasza natura, że wolimy się przygladać, bo na jakąkolwiek aktywność nie mamy czasu, ochoty, odwagi. Nie pomagają też komentarze niezidentyfikow anych (już niedługo) "wielbicieli".
Cytować
+29 #1 To nie jest możliwe 2017-05-23 15:51
W naszym mieście nic się nie da zrobić. Cokolwiek ktoś coś zacznie jest obrażany, wyśmiewany, hejtowany przez "najmądrzejszą" , wszystkowiedząc ą, "obywatelkę" miasta dragoness. Ręce opadają każdemu od władz po zwykłego obywatela, od uczniów po osoby starsze. Jaki aktywizm miejski ? Aktywizm kobiety pod nazwą dragoness tak.
Cytować

Dodaj komentarz

NowościDMC Firewall is a Joomla Security extension!