Szansa na uratowanie szpitala znowu przepadnie

  • poniedziałek, Lis 04 2019
  • Napisane przez 
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Ewa Wawro Ewa Wawro

Zrozumiałabym może, gdyby postawiono sprawę jasno, kawa na ławę. Program naprawczy musi być przyjęty, ponieważ tego wymaga ustawa. I nie ma się co strzępić, bo i tak zostanie przyjęty przez radnych PiS, mających większość w Radzie. Tylko, że nikt tego nie oznajmił, a i sam ustawodawca tego nie wymaga od nas.

Szpital uzyskuje stratę ze swojej działalności i dlatego dyrektor szpitala miał obowiązek sporządzić i przedstawić radzie powiatu program naprawczy w terminie do 30 września. Miał przedstawić, ale nic nie ma o tym, że radni muszą go w tym terminie przyjąć. I to jest logiczne, skoro sytuacja jest zła albo bardzo zła, to powinniśmy poznać przyczyny, poszukać winnych i zaproponować program ratunkowy. Tylko, że u nas nikt nie czuje się winny, w zamian za to zaklinają rzeczywistość i na siłę forsują dokument, który daleko odbiega od roli, jaką ma spełnić.

Ani przez chwilę nie zwątpiłam w to, że wszystkim, kierownictwu szpitala, zatrudnionym tam pracownikom, zarządowi powiatu i radnym niezależnie od opcji jaką reprezentują, wszystkim bez wyjątku zależy na tym, by nasz szpital dobrze funkcjonował. W końcu to nasz szpital i każdy z nas kiedyś tam trafi. Ale skoro nam wszystkim tak zależy na szpitalu, to dlaczego godzimy się na takie „wciskanie kitu” i „zaklinanie rzeczywistości”?

Jak można przyjąć program naprawczy, który ani słowem nie odnosi się do przygotowanego przez tych samych ludzi programu naprawczego z roku poprzedniego? (bo już wtedy było źle i taki program naprawczy trzeba było przygotować) Programu, którego realizacja nie została zweryfikowana i rozliczona? Kolejna „sztuka dla sztuki”? Kolejne udawanie, że jest dobrze, bo napisany naprędce program wszystko uzdrowi, pokaże, że nie można inaczej! Jak można przyjąć program naprawczy, w którym nie ma analizy miejsc powstawania kosztów i nie wyznacza się kierunków restrukturyzacji? Jak można przyjąć program naprawczy, w którym ani słowa nie ma o tym co należy zmienić, gdzie szukać zwiększonych przychodów czy zmniejszonych wydatków, jak utrzymać dobry poziom świadczonych usług medycznych.

Jeśli firma ma problemy finansowe i w jest poważnym kryzysie to zanim ktokolwiek weźmie się za przygotowania planu naprawczego, najpierw zleca się przeprowadzenie zewnętrznego audytu. Zarząd firmy i jego współpracowników ocenia ktoś obcy, nie uwikłany w wewnętrzne układy i nie zaślepiony hasłem „jest źle ale to nie nasza wina, jest źle, bo wszędzie tak jest”. I to ma sens! Trudno jest tak do końca zauważyć własne błędy, obiektywnie je ocenić i opracować plan działania na przyszłość. Tylko plan naprawczy opracowany w oparciu o taki audyt zewnętrzny może przynieść oczekiwane efekty. Oczywiście jeśli zostanie wcielony w życie i zrealizowany krok po kroku.

Tego oczekiwałabym od programu naprawczego szpitala, który jest nam wszystkim bliski jak przysłowiowa „koszula ciału”. Tylko, że wszelkie próby mówienia o tym przykrywane były kurtyną milczenia wręcz butnego i aroganckiego. Dosłownie! Nawet nie próbowano wyjaśniać dlaczego nie zlecimy takiego audytu i opracowania programu naprawczego firmie zewnętrznej. Nawet nikt z kierownictwa szpitala czy zarządu powiatu nie ukrywał, że „nie bo nie”. W tej sytuacji jedno tylko wyjaśnienie przychodzi mi do głowy: audyt zewnętrzny mógłby pokazać nieudolność zarządzania szpitalem i brak nadzoru zarządu powiatu nad działalnością szpitala. I co wtedy? Upss! Do tego widać nie wolno dopuścić.

Klamka zapadła, program naprawczy, który de facto nim nie jest, został przyjęty. Na szczęście uratowałam honor i nie dołożyłam do tego swojego głosu. I tylko mi tak bardzo żal, że być może jedyna szansa na uratowanie szpitala znowu przepadnie …

Ewa Wawro

artykuł powiązany:   Program naprawczy czy ustawowy gniot

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Opublikowano w Subiektywnym Okiem

Komentarze  

+1 #4 Jan 2019-11-13 22:16
Szpital to przede wszystkim personel; liczy się jego wiedza, doświadczenie, umiejętności, podejście do pacjenta i EMPATIA. Wystarczy traktować pacjenta tak, jak sami chcieliby być traktowani, będąc na jego miejscu. To też by mogło poprawić kondycję szpitala.
+2 #3 dragoness 2019-11-10 13:58
Cytuję Gwidon:
Widać brak merytorycznej wiedzy u ZOltara jak na dłoni.Nie zna realiów w polskiej służby zdrowia,upatrując jedynie kolesiostwa w tym co jest...Gdyby tak bowiem przytaknąć jego myślom,to szpital w Jasle powinien dziś być blokiem mieszkalny,najlepiej a ramach akcji "Mieszkanie +"

No to proszę sie odnieść, do zatrudnienia kolejnego radnego powiatowego w tymże szpitalu.
0 #2 Gwidon 2019-11-07 09:10
Widać brak merytorycznej wiedzy u ZOltara jak na dłoni.Nie zna realiów w polskiej służby zdrowia,upatruj ąc jedynie kolesiostwa w tym co jest...Gdyby tak bowiem przytaknąć jego myślom,to szpital w Jasle powinien dziś być blokiem mieszkalny,najl epiej a ramach akcji "Mieszkanie +"
+8 #1 ZOltar 2019-11-04 09:36
Od. brzmi bo audyt wykazał by niekompetencje i nie uzasadnione zatrudnianie i wysokość pensji umów dla kolegów.

A to już jest problem dla osób zarządzających i popierających ich kolegów i koleżanek ze Starostwa.

Brak uprawnień do wysłania komentarza

NowościDMC Firewall is a Joomla Security extension!