poniedziałek, Wrz 25 2017

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w Osieku Jasielskim. Na drodze powiatowej relacji Osiek Jasielski-Świerchowa czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Pięć osób z obrażeniami trafiło do jasielskiego szpitala.

poniedziałek, Wrz 25 2017

Policjanci jasielskiej drogówki zatrzymali wczoraj kierującemu prawo jazdy. Młody motocyklista w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 93 km/h. Przypominamy, że jazda z nadmierną prędkością skutkuje nie tylko wysokim mandatem, ale także zatrzymaniem prawa jazdy.

czwartek, Wrz 21 2017

Policjanci zatrzymali mieszkankę powiatu krośnieńskiego podejrzewaną o kradzież pieniędzy. Według wstępnych, ustaleń kobieta przez kilka dni opiekowała się 79-letnią mieszkanką gminy Tarnowiec, najprawdopodobniej okradając ją w tym czasie z oszczędności. Podejrzana trafiła do policyjnego aresztu i usłyszała zarzut kradzieży pieniędzy. Nie przyznała się do tego czynu. Decyzją prokuratora została objęta policyjnym dozorem.

środa, Wrz 20 2017

Od 1 października br. uruchomione zostanie nowe weekendowe połączenie kolejowe. Pociąg będzie wyjeżdżał z Krakowa do Jasła w piątek i wracał do Krakowa w niedzielę. Rozkład przygotowany został z myślą o studentach i osobach pracujących w Krakowie, które na weekend będą wracać do domów. Trasę obsługiwać będą najnowsze pociągi Kolei Małopolskich.

wtorek, Wrz 19 2017

Msza święta, oddanie hołdu tysiącom ofiar Sybiru pod pomnikiem „Golgota Wschodu” i okolicznościowa prelekcja dla młodzieży poświęcona zesłańcom, złożyły się na jasielskie obchody Dnia Sybiraka i upamiętnienie 78. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

W niedzielę, 17 września br. po mszy św. odprawionej w kościele OO. Franciszkanów w intencji żyjących Sybiraków i ich rodzin oraz wszystkich, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik „Golgota Wschodu”, gdzie hm. Wiesław Hap odczytał apel pamięci, kończący się słowami: „Niech dzisiaj z tego miejsca i z tego apelu idzie w świat nasze wołanie: Nigdy więcej ludobójstwa, nigdy więcej nienawiści, nigdy więcej wojny”, po czym głos zabrali: burmistrz Jasła Ryszard Pabian i przewodniczący Koła Związku Sybiraków w Jaśle Franciszek Trociński.

Burmistrz przypomniał zdradziecką napaść Sowietów na prowadzącą wojnę obronną Polskę, działania NKWD, mordy i masowe wywózki Polaków w głąb ZSRR i podziękował lokalnym działaczom Związku Sybiraków, za lata pielęgnowania pamięci historycznej. - Dziękuję za wasz trud włożony w przekazywanie pamięci o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom - mówił m.in. R. Pabian. - Wierzę, że przesłanie z odczytanego przed momentem uroczystego apelu poległych, będzie wskazówką dla przyszłych pokoleń tak, by już nigdy na Polskę nie spadła tragedia wojny, okupacji i ludobójstwa.

Franciszek Trociński przypomniał, że środowiska zesłańców Sybiru od lat walczyły o ustanowienie Dnia Sybiraka, co wreszcie udało się 4 lata temu. Podkreślił też wielką wagę dla kształtowania postaw młodzieży, ma coroczne przypominanie podczas uroczystości o losach Polaków wywożonych do sowieckich łagrów. - My już powoli się wykruszamy, jest nas garstka. Pałeczkę chcemy przekazać młodzieży, żeby nigdy, nigdy, nigdy - jak brzmiał apel - tak tragiczny los Polaków się nie powtórzył - mówił F. Trociński, dziękując młodym ludziom za liczny udział w tegorocznych obchodach.

Niedzielne obchody zakończyło złożenie pod pomnikiem kwiatów. Wśród oddających cześć ofiarom Sybiru byli m.in.: przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządów miejskiego i powiatowego, posła Bogdana Rzońcy, służb mundurowych, harcerzy, organizacji, powiatowych jednostek oświatowych.

Uroczystości uświetniła Miejsko - Kolejowa Orkiestra Dęta, liczne poczty sztandarowe i harcerze jasielskiego Hufca im. Rodziny Madejewskich.

W poniedziałek przed południem w Jasielskim Domu Kultury odbyła się okolicznościowa prelekcja na temat: „Zesłańcy polscy XIX i XX wieku”, przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jaśle i Związek Sybiraków.

UMJ

View the embedded image gallery online at:
https://www.twojejaslo.pl/wydarzenia#sigProGalleria23bcd72bd0

Strona 1 z 265

NowościOur website is protected by DMC Firewall!