Rozstrzygnięto etap okręgowy XX Olimpiady Wiedzy o Żywności

  • wtorek, Lis 28 2017
  • Napisane przez 
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
Rozstrzygnięto etap okręgowy XX Olimpiady Wiedzy o Żywności fot. ZSUiS w Jaśle

W piątek, 24 listopada, w siedmiu okręgach całej Polski rozstrzygnięty został etap okręgowy XX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności. Gospodarzem rozgrywek w okręgu katowickim, skupiającym szkoły ze Śląska, Małopolski i części Podkarpacia, był już po raz czwarty, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

We współzawodnictwie wzięli udział reprezentanci Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie, Zespołu Szkół w Dobczycach i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Myślenicach. Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle godnie reprezentowali uczniowie Technikum kształcący się w zawodzie technika technologii żywności: Barbara Ulaszek z klasy 3 oraz Karolina Brzęczek, Anna Opiela, Paulina Piątkowska i Seweryn Białoń z klasy 4. W ich przygotowanie do udziału w olimpiadzie zaangażowane były panie: Urszula Ochała, Teresa Szczudło i Lidia Gicala.

Uczestnicy mieli już za sobą eliminacje wstępne, teraz walczyli o awans do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w marcu 2018 r. w Poznaniu. Stawką tego ostatniego etapu olimpiady jest zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego oraz indeks na kierunki spożywcze wybranej uczelni w Polsce.

Pracom komisji oceniającej przewodniczył dr inż. Artur Szwengiel, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uczelni, która wraz z poznańskim Zespołem Szkół Przemysłu Spożywczego, jest organizatorem Olimpiady. Rozgrywki obserwowała też pani Małgorzata Piątkowska, wizytator z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Olimpiada rozegrana została w dwóch etapach. Pierwszym z nich był test, który pozwolił wyłonić finałową piątkę, ta zaś zaprezentowała swoją wiedzę podczas części ustnej, odpowiadając na wylosowane pytania. W wyniku tej rywalizacji wyłonieni zostali zwycięzcy etapu okręgowego XX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności: I miejsce - Seweryn Białoń z ZSUiS w Jaśle, II miejsce - Maria Morus z ZSP w Myślenicach i Grzegorz Pastuszak z ZSPS w Krakowie, III miejsce - Natalia Pindel z ZSP w Myślenicach, IV miejsce - Katarzyna Suder z ZS w Dobczycach.

Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy i upominki wszystkim uczestnikom wręczyli: Artur Szwengiel i dyrektor ZSUiS – Renata Skórka.

W trakcie konkursu uczniowie wykazali się szeroką wiedzą z zakresu towaroznawstwa, przetwórstwa i analizy produktów spożywczych, a także znajomością zagadnień ekonomicznych, dlatego gorąco gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie jego zwycięzcom, osiągniętych wyników. Słowa uznania kierujemy też do nauczycieli, którzy swoją wiedzą i zaangażowaniem wspierali swoich podopiecznych podczas przygotowań do udziału w olimpiadzie.

Organizatorzy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Wydarzenia

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

NowościOur website is protected by DMC Firewall!