V miejsce Maksymiliana Marka

  • środa, Cze 27 2018
  • Napisane przez  /dr/
  • wielkość czcionki zmniejsz wielkość czcionki powiększ czcionkę
V miejsce Maksymiliana Marka fot. arch.

V miejsce Maksymiliana Marka w etapie centralnym XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922”. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej".

Maksymilian Marek uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej nr 8 w Jaśle został laureatem XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922”. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. W konkursie tym zajął II miejsce w województwie i tym samym przeszedł do etapu centralnego. Tylko troje uczniów z województwa podkarpackiego osiągnęło tak wysokie lokaty. Maks, aby dojść do etapu centralnego musiał napisać test konkursowy na etapie szkolnym, następnie rejonowym i wojewódzkim zdobywając na każdym poziomie odpowiednio dużą ilość punktów.

9 czerwca 2018 r., w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II - Galerii Porczyńskich w Warszawie, odbyło się uroczyste zakończenie Konkursu i Olimpiady, które przeprowadzone zostały w całej Polsce. W wieloetapowych zmaganiach konkursowych, trwających od października ubiegłego roku, wzięło udział ok. 20 tys. uczniów, w tym 14179 w Konkursie Historycznym. Uczniowie nie mieli łatwego zadania - wiedza, którą musieli wykazać się w poszczególnych etapach (m.in. z historii, architektury, geografii militarnej i in.) wykraczała - jak zwykle - poza program szkolny.

Na zawody centralne i uroczysty finał w Warszawie przyjechało 125 uczniów - zwycięzców etapu wojewódzkiego oraz nauczyciele i opiekunowie. W uroczystej gali uczestniczyło ponad 400 osób, w tym zaproszeni goście, wieloletni przyjaciele i współorganizatorzy przedsięwzięcia, m.in.: dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej płk Artur Gałecki, płk Marek Gładysz ze Sztabu Generalnego WP, reprezentujący szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Jana Józefa Kasprzyka Pan Jacek Polańczyk, Pan Maciej Kopeć podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pani Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty oraz dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Pan Jarosław Zaroń.

Uroczystą Galę poprowadziła dziennikarka i prezenterka telewizji Pani Urszula Boruch, a podniosłą i wzruszającą, patriotyczną oprawę zapewnił Chór Reprezentacyjnego zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod kierownictwem Pana Pawła Szkopa.

Maksymilian Marek zajął V miejsce w etapie centralnym. Ucznia do konkursu przygotowywała Urszula Zagórska.

Gratulacje dla Maksa !!!

/dr/

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Opublikowano w Wydarzenia

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

NowościDMC Firewall is a Joomla Security extension!